12 Temmuz 2009 Pazar

baskı teknikleri

Baskı Teknikleri


Aşağıdaki makale tamamen benimdir, Lazer baskı her ne kadar bu bölümle alakası olmasada yine ayırmak istemedim...

Promosyon ürünlerini üzerinde çalışma yapacaksak, Promosyon alanının bambaşka bir alan olduğunu ve normalde Matbaa vb. alanlarda yapılan çalışmaların, Promosyon alanında daha farklı olcağını belirtmek isteriz. Matbaa baskılarında çok daha küçük yazılar ve karmaşık degrede çalışmaları çok daha net çıkarken, aynı çalışmaları Promosyon ürünleri üzerinde uygulamamız daha zor ve farklı olacaktır. Baskı dünyası günümüzde teknolojik kavramlara bağlı olorak çok hızlı ilerlerken, Türkiye'deki Promosyon sektöründe en popüler baskı türleri; Lazer Baskı, Tampon Baskı, Serigraf Baskı ve Yuvarlak Baskıdır.
Kısaca açıklarsak ;
Lazer Baskı : Günümüzde Lazer Baskı hemen hemen her alanda kullanılmaktadır.Bu çok yönlülük Promosyon Ürünlerinede yansımıştır. Daha çok Metal Yüzeylerde tercih edilmektedir. Diğer baskı çeşitlerine göre avantajı, ürün üzerinde nerdeyse hiç çıkmamasıdır. Çünki Lazer Baskı ürünün üzerini kazıyarak yazmaktadır. Önemli Not: Plastik yüzeylerde ürünü yakacağı için sağlıklı sonuç vermez.
Tampon Baskı : Serigraf baskının zorluğu ve ufak yazılarda iyi sonuç vermemesi, bu işin uzmanlarını baskıda daha hızlı ve ufak yazılarda daha etkili bir sistem bulmaya zorlamıştır. Bu noktada ortaya çıkan Tampon Baskı makineleri günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır.Diğer baskı çeşitlerine göre avantajı degrede geçişlerde ve karmaşık logolarda daha etkili olmasıdır.
Serigraf Baskı : Tarihi çok eskiye dayanan Serigraf baskı, ipek kalıplar aracılığıyla ürünlerin üzerine tek tek el işiyle uygulanmaktadır.Günümüzde hala var olan ve tercih edilen Serigraf Baskı en belirgin avantajı ürünün üzerini kapatarak, baskıyı daha canlı göstermesidir.
Yuvarlak Baskı : Diğer baskı tekniklerinin tüm avantajlarının yanında, yuvarlak alanlarda eksikliği vardır.Bu eksiklikde baskıcıları yuvarlak alanlarda (örneğin kalem) daha büyük baskılar yapabilecekleri bir sistem bulmaya zorlamıştır.Çalışma stili olarak Serigraf baskıya benzeyen Yuvarlak Baskı, diğer baskı çeşitleri çok küçük alanlarda çalışmak zorunda kalırken, Yuvarlak Baskı Boyu 138 mm olan bir plastik kalemin gövdesine yaklaşık 46 mm x 16 mm gibi kalem baskısında kısa bir süre önce hayal gibi görünen bu baskı alanını bize vermektedir.Diğer baskı çeşitlerine göre dej avantajı 1'den fazla renk kullanılamamasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder